Noc Świętojańska24 czerwca 2017 r. zebraliśmy się nad rzeką Biebrzą,by uczcić święto wigilii św. Jana Chrzciciela - potocznie zwane Nocą Świętojańska lub Sobótką, czyli poświecić wodę i odwiecznym ojców prawem połączyć tradycję i zabawę. Obrzęd poświęcenia wody przeprowadzony został przez "Św.Jana" (Wojciech Kondracki) i "Świteziankę" (Dorota Zdzichowska). Była to wielopokoleniowa impreza. Najmłodszy uczestnik miał trzy miesiące.

W tą Magiczną Noc miało miejsce wiele atrakcij, min: rytualne rozpalenie ognia, taniec Świtezianek wokół ogniska, mini spektakl czyli ballada "Świtezianka" Adama Mickiewicza w wykonaniu Doroty Zdzichowskiej i Jacentego Chmiela, symboliczne przekazanie ognia przez przedstawicieli zaprzyjażnionego z nami Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Biebrza" z Jamin, koncert zespołu "Chyba Ty", karaoke w wykonaniu solistów i grup mieszanych, wspólne degustowanie się bigosem przygotowanym przez panie z naszego Stowarzyszenia, rytualne puszczanie wianków na wodę. Jeden wianek został nawet wyłowiony przez zacnego młodzieńca, który wraz z towarzyszami spędzał urlop nad naszą rzeką.

Taniec, śpiew, muzyka, wspólne pieczenie kiełbaski, to wszystko sprawiło, że wieczór ten zostanie długo w naszej pamięci. Było nam bardzo miło słyszeć pochwały z ust gości przebywających w Sztabinie na wczasach. Zaskoczeni pięknie przygotowaną imprezą i naszą gościnnością, bawili się z nami wdzięczni za zaproszenie do wspólnej zabawy i stołu.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Wojtowi i pracownikom Gminy za zorganizowanie i dowóz opału na ognisko, Strażakom OSP Sztabin za wypożyczenie agregatu i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem. Proboszczowi naszej Parafii za udostępnienie nagłośnienia i pochodni, zespołowi "Chyba Ty", za oprawę muzyczną (menedżer zespołu p. Andrzej Majewski, p. Waldemar Stryjewski - perkusja, p. Jerzy Ludwikowski - instrumenty klawiszowe i p. Andrzej Majewski - gitara basowa), przedstawicielom Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Biebrza" za przybycie, wspieranie nas i piękne powitanie Świtezianki i Św. Jana.

Z całego serca dziękujemy wszystkim,którzy przjęli nasze zaproszenie i bawili się razem.

Jak legeda głosi, wszystkim, którzy biorą udział w zabawie w tę noc zapewnione będzie szczęście, urodzaj i obfite plony.

Zapraszamy za rok.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Aktywny Sztabin

Dorota Zdzichowska